Public widget

Public RSS Widgets

ANFTürkçe
 • Bochum Üniversitesi'nde Demokratik Konfederalizm paneli
 • Almanya'da Bochum Ruhr üniversitesinin her yıl düzenlediği "Eleştirel bilimler haftası" çerçevesinde Abdullah Öcalan ve Demokratik Konfederalizm projesi tanıtıldı. YXK tarafından düzenlenen "Demokratik Konfederalizm ve Abdullah Öcalan'ın Ortadoğu'daki rolü" konulu panel Ruhr Üniversitesi öğrencilerinden yoğun ilgi gördü. Panelde Öcalan'ın hayatı, Kürdistan Özgürlük Hareketi'nin tarihi ve Demokratik Konfederalizm anlatıldı.

  ÖCALAN'IN FİKİRLERİ ORTADOĞU HALKLARINA UMUT OLDU

  Öcalan'ın fikirlerinin bugün Kuzey Suriye Federasyonu şahsında Ortadoğu halklarına bir umut kaynağı olduğu belirtilen panelde, Öcalan'ın paradigmasının Kapitalist moderniteye karşı kurtuluş olduğu vurgulandı. Demokratik Uygarlık, Demokratik Modernite, Demokratik Ulus ve Demokratik konfederalizm kavramlarının da tartışıldığı panel soru-cevap bölümü ile devam etti.

  Panelde aynı zamanda Alman devletinin Öcalan'ın fikirlerinden korktuğu, bunun için posterlerini yasaklayıp, hakkında yapılan panelleri engellediğine dikkat çekildi. Son olarak Hannover Leibniz üniversitesinde YXK tarafından düzenlenen "Öcalan kimdir" paneline polis saldırısı olmuştu. Saldırının ardından panel yasaklanmıştı. • Kürkçü: Suriye Suriyelilere bırakılmalı
 • Avrupa’nın iç savaşın devam ettiği Suriye’de barışın sağlanması için potansiyelini kullanması gerektiğini söyleyen Kürkçü, Türkiye’nin de müdahalesiyle durumun daha da içinden çıkılmaz bir hal aldığının altını çizdi. Türkiye’nin Suriye savaşına müdahalesinin cihatçı grupların güç kazanmasına yol açtığını hatırlatan Kürkçü, bunun da DAİŞ çetelerinin ortaya çıkmasına neden olduğunu belirtti.

  DAİŞ çetelerinin artık Kürt devrimci güçlerinin doğrudan katılımıyla askeri olarak yenildiğini söyleyen Ertuğrul Kürkçü, Avrupa’nın çok kültürlü yapıyı içerecek şekilde bir demokratik cumhuriyetin kurulması için etkisini kullanması gerektiğini vurguladı.

  Avrupa’nın Suriye’deki tüm yabancı güçlerin çıkması ve her kesimi içerecek şekilde barış görüşmelerinin başlaması için çaba göstermesini de isteyen Kürkçü, özellikle de Türkiye’nin Efrin başta olmak üzere işgal saldırılarını durdurması için devreye girilmesi gereğine işaret etti.

  “Suriye yine Suriye halklarına geri verilmelidir” diyen Kürkçü, halkların kendi kaderini tayin ilkesinin barış için öne çıkarılması çağrısı da yaptı. • Pompeo resmen ABD Dışişleri Bakanı
 • Eski asker olan ve geçtiğimiz yılın Ocak ayından bu yana Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) direktörlüğü görevini yürüten Pompeo, resmen ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı olarak göreve başladı.

  Senato’da yapılan oylamada, 42’ye karşı 57 oyla Pompeo’nun adaylığı onaylandı.

  ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz bakanlık görevine aday gösterdiği Pompeo’nun Rex Tillerson dönemindeki ‘pasif’ duruşu aşması hedefleniyor. Pompeo ile birlikte ABD’nin dış politikasının sertleşeceği yorumları yapılıyordu.

  Daha önce Cumhuriyetçi Parti’den üç dönem Temsilciler Meclisi üyeliği de yapan Mike Pompeo, 23 Ocak 2017’de CIA Direktörü olarak göreve başlamıştı.

    • Hewsel bahçelerinde sebze-meyve mevsimi başladı
 • Amed'in tarihi Hewsel bahçelerinde sebze ve meyve ekimi yaparak geçimini sağlayan aileler, ilkbaharın gelişi ile yeniden kolları sıvadı. İlk olarak tarlaları otlardan temizleyen aileler, ekilmesi gereken ilk sebzelerin ekimini yaptı. Bir çok sebzenin ekildiği bahçelerde bu yıl aileler, bölgedeki ekonomik durumdan kaygılı olduğu için bir çok dönüm tarlayı ekmedi. Hewsel bahçelerinde ekim yapan yurttaşlar ise kötü giden ekonomiden yakındı.

  '100 YILDIR BU TOPRAKLARDAYIZ'

  Sur ilçesi Ali paşa Mahallesi’nde oturan ancak evleri devlet tarafında yıkıldıktan sonra mahalleden çıkmak zorunda kalan Hacı Mehmet Sular (62), bütün çocukluğunu Hewsel'de geçirdiğini belirterek, "100 yıldır biz buradayız. Bu topraklar dedelerimizden kalmadır. Daha ben küçüktüm babam beni buraya getiriyordu ve şimdi 62 yaşındayım ve hala topraklarım da ekim yapıp geçimimi sağlıyorum. Kendi sebzemi kendim ekiyorum. Bu yıl tek başına olduğum için zahmetli olacak. Ama buraya geldiğimde nefesim açılıyor. Bahçeye gelmeyi burada çalışmayı seviyorum. Bir gün Hewsel'e gelmesem içim daralıyor. Hewsel beni kendime getiriyor" diye konuştu.

  EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYORLAR

  Vaktinin çoğunun Hewsel bahçelerinde geçtiğini dile getiren Sular, şöyle devam etti: "Ben saat 06.30 dan 18.00'a kadar bahçeme gelip çalışıyorum. Bu yıl bahçemde soğan, domates, marul, patlıcan, roka, maydanoz ve sarımsak ektim. Sebze ve meyvelerin en iyileri Hewsel bahçelerinde yetişir. Fakat bu yılki ekonomik krizden dolayı alım ve satım yapılamıyor. Biz büyük emekler vermemize rağmen krizden dolayı sebzeleri ucuza satıyoruz ve vardığımız emeğin karşılığını alamıyoruz."

  'BU YIL MEYVE VE SEBZE PAHALI OLACAK'

  20 yıla yakındır bahçede sebze ektiğini ve geçimini oradan sağladığını ifade eden Ali Korban şunları belirtti: "Benim tek geçim kaynağım Hewsel bahçeleridir. Ailecek ilkbahar da başlayıp sonbahara kadar bahçede çalışıyoruz. Yıllar geçtikçe geçim de zorlaşıyor. Bu yıl bizim açımızdan zorlu bir yıl olacak, Türkiye de gittikçe derinleşen bir ekonomik kriz var. Bu yıl meyve ve sebze çok pahalı olacak."

  '45 YILDIR HEWSEL'DE SEBZE EKİYORUM'

  45 yıldır Hewsel bahçelerinde sebze ekip, yetiştirdiğini ifade eden başka bir üretici Hasan Akın (64), yıllardır sebze ekiminin gelirinin aynı olduğundan yakındı. Bu yılki satışlardan kaygılı olduğunu dile getiren Akın, ülkenin ekonomik durumundan kaynaklı kimsenin iş yapmak istemediğini ve yiyecek için dahi alışveriş yapacak durumlarının olmadığını söyledi. • Yeniden doğuştur Geliyê Zîlan 
 • Erciş, Muradiye, Çaldıran, Diyadin, Doğubayazıt ve Patnos ilçeleri arasında bulunan Geliyê Zîlan (Zilan Deresi), sırtını Aladağlara verirken, karşısında bulunan Sîpan Dağı'na selam durur ve tüm cesaretini yanından hiç ayrılmayan kadim dostu Tendürek’ten alır.

  Zîlan, bu yoldaşlarıyla yüz yıllardır, baş eğmeyen özgürlüğün simgesidir. Bu özgürlük ateşi, yanmaya devam ediyor. Zîlan, aynı zamanda bir bereket diyarıdır. Baharla birlikte Zîlan’daki tüm dağlara, tepelere, vadilere, yaylalara bir canlılık gelir. Tüm dereler şahlanır ve bölgeye bereket getirirken Zîlan Deresi'ni oluşturur. Zîlan Deresi bereketini, Erciş Ovası'na taşır ve halkını besler. Zilan’da bin bir çeşit bitkiyle bir cennet köşesidir. Her canlı özgürlüğe dokunur. Zîlan bırakmaz, sahip çıkar. Bu yüzden Zîlan yaslı da olsa anadır; yeniden doğuş, özgürlük ve berekettir. • Almanlar Bayern polisinin YPG/YPJ yasağını deldi
 • Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırı ve katliamlarına sessiz kalan Alman devletinin YPG/ YPJ’ye karşı kriminalize etme siyaseti sürüyor. Özellikle de Bayern eyaleti polisi YPG/ YPJ bayraklarını sosyal medya hesaplarında paylaşanlara karşı yasakçı zihniyeti öne çıkıyor.

  Eyaletin başkenti Münih’teki emniyet birimleri son olarak açıkladıkları yıllık suç raporlarında “Siyasi motifli suçlar-yabancılar” başlığında bölümüne YPG/YPJ bayraklarını sosyal medya hesaplarında paylaşan Almanları da eklemesi dikkat çekti.

  Söz konusu başlıkta 2016’da sayısı 65 olan olayın 2017’de iki kat artarak 114’e çıkmasını Münih polisi şu şekilde açıkladı: “Bu yükselin basit bir açıklaması var. Geçtiğimiz yıl 29 yaşındaki bir Alman Facebook hesabında yasaklı YPG, YPJ ve PYD’nin sembollerini paylaştı. Bunun üzerine diğer kullanıcıları da bunu paylaşmaya başladı ve böylelikle bu bütün ülkeye yayıldı.”

  Münih polisi bu açıklamasıyla yasak, soruşturma ve ev baskınlarına rağmen Bayern’de YPG ve YPJ’ye desteğin de arttığını böylelikle itiraf etmiş oldu. Birçok gösteride YPG bayraklarını taşımasını yasaklayan Alman polisi, özellikle Bayern Eyaleti'nde YPG flamasını veya YPG savaşçılarının fotoğraflarını sosyal medya iletişim hesaplarında paylaşanların evine de baskınlar düzenliyor.

  YPG PAYLAŞIMI EV BASKINI GEREKÇESİ!

  Polisin açıklamasında geçen “29 yaşındaki Alman” ise Münih kentinde öğretim üyesi olan Kerem Schamberger. Son olarak polis YPG ile dayanıştığı bahanesiyle geçtiğimiz Kasım ayında Schamberger’in evini basmıştı.

  Aynı şekilde Bayern polisi devlet televizyon-radyo kanalı Bayerischer Rundfunk (BR)’un bir haberini linki gerekçe yaparak Münih’te yaşayan müzisyen Johannes König hakkında da skandal bir soruşturmaya imza atmıştı.

  Geçtiğimiz yılın Ağustos'unda eyaletin medya kuruluşu BR, YPG/YPJ bayraklarını sosyal paylaşım sitesi Facebook’undaki hesabında paylaştığı için evi basılan genç aktivist Benjamin Ruß'a ilişkin haber yapmıştı. BR’nin haberinin linkini sanatçı König de kendi hesabında paylaşmıştı. • GÜNDEM 27 NİSAN 2018
 • -Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için düzenlenen eylemler takip edilecek.

  -Kuzey Suriye’de DAİŞ’e karşı gerçekleştirilen operasyon ve buna bağlı gelişmeler takip edilecek.

  -İşgalci Türk ordusunun Efrîn'e yönelik düzenlediği saldırılarla ilgili gelişmeler takip edilecek.

  -YPG/ YPJ bayraklarına tahammülsüzlükte sınır tanımayan Almanya’nın Bayern eyaleti polisinin baskı ve soruşturmalarına rağmen YPG’ye dayanışmanın sürdüğü, bizzat emniyet birimleri tarafından açıklandı.

  -Geliyê Zîlan, acı ve katliamın izini taşısa da özünde Kürt halkı için yeniden doğuştur, berekettir.

  -Tarihi Surlar ile Dicle Nehri arasındaki alanda bulunan Hewsel bahçeleri, Amed başta olmak üzere, Kürdistan'ın bir çok kentinin sebze ihtiyacını karşılıyor. • Toulouse'da seçim çalışmaları başladı
 • Güney Fransa'nın Toulouse kentinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları Türkiye ile Kürdistan'da yapılacak olan 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için çalışmalara başladı. Toulouse Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) lokalinde gerçekleştirilen toplantıda Toulouse ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar ve Türkiyeli dostların 24 Haziran seçimlerinde oy kullanması için seferber olunması gerektiği belirtildi.

  SEFERBERLİK RUHU İLE HAREKET EDİLMELİ

  Bu temelde Toulouse'da yaşayıp bordo konsolosluğu listesine kayıtlı olmayan herkesin 29 Nisan Pazar günü saat 10:00'da Toulouse DKTM lokalinde yapılacak kayıt işlemleri için bilgi işlem komitesinin yardımcı olunması kararı alındı.

  Toplantıda, HDP Toulouse olarak bütün kayıt işlemleri ve ulaşım için herkesin seferberlik ruhu ile hareket ederek Erdoğan diktatörlüğüne son vermek amacıyla mücadele edilmesi gerektiği belirtildi.

  Toulouse ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar ve Türkiyeliler, 24 Haziran seçimlerinde başvuru, oy verme işlemlerine ilişkin 0033 6 84 17 61 02 numaralı telefondan yardım alabilir. • Hildesheim'de boykot standı açıldı
 • Almanya'nın Hildesheim şehrinde Türk turizmini ve mallarını boykot etmek için bilgilendirme standı açıldı. Şehit Meryem Kadın Komünü tarafından organize edilen eylemde yüzlerce bildiri dağıtıldı. Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) Hildesheim meclis üyeleri ve gençler tarafından St. Jakobi Kilisenin önünde Türkiye'ye tatile gidilmemesi yönünde çağrılar yapı.

  Eylemde, Şehit Meryem Kadın Komünü üyelerinden Hayat Donma, Xeco Baydak, Hedi Donma, Xeco Gönen ve Eyşê Barış birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmalarda, "Türkiye gitmeyin, Türk malzemelerini almayın. Erken seçimlerde oyunuzu HDP’ye veriniz. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan serbest bırakmalı, ona bir şey olursa Alman-Türk devletinin koalisyonu bu sorumluluğu taşıyacak" denildi. • Üç şehit toprağa verildi
 • Hesekê’de şehit düşen YPG savaşçısı Ebdulhemîd Hac Ebas (Gerzan Hesekê) ile Cizre Fırtınası Hamlesi’nde şehit düşen Asayiş Güçleri üyesi Ebdurezaq Elî, Hesekê’de binler tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Törende ayrıca Çağın Direnişi’nde şehit düşen Berxwedan Murad için gıyabi cenaze töreni düzenlendi.

  Şehit cenazelerini Hesekê’de teslim alan binler, Şehit Dijwar Mezarlığı’na doğru yola çıktı. Mezarlıktaki cenaze töreni askeri tören ile başladı. Daha sonra konuşan Hesekê Şehit Aileleri Meclisi Üyesi Ezîza Ebdulrehman, şehit ailelerine başsağlığı dileklerinde bulundu. YPG Komutanı Şiyar Hesekê ise şehitlerin kahramanca direnişleriyle özgürlüğün yolunu aydınlattığını söyledi.

  Şehit cenazeleri yapılan konuşmaların ardından binlerin sloganları eşliğinde toprağa verildi.

  HAT ÜYESİ ARGEŞ TOPRAĞA VERİLDİ

  HAT Üyesi Dilxweş Mihemed Emîn (Argêş) de Dêrik’te binler tarafından düzenlenen tören ile toprağa verildi. Şehit cenazesini Şehit Hogir Hastanesi’nden alan binler, uzun araçlık konvoy ile Şehit Xebat Mezarlığı’na doğru yola çıktı. Saygı duruşu ve askeri tören ile başlayan askeri törende binlerin yanı sıra Özerk Yönetim ve aşiret temsilcileri de katıldı.

  Cenaze töreninde HAT adına konuşan Dilsoz Ciwan, Kuzey Suriye halklarının her ne pahasına olursa olsun kazanımlarını sonuna kadar koruyacağını vurguladı. Daha sonra Kuzey Suriye-Rojava Özerk Yönetim adına konuşan Perwîn Mihemed Emîn ise “Herkes şehitlerin kanı ile ulaşılan kazanımları korumak için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir” dedi. Şehit ailesi adına konuşan Remedan Ebdo ise çocuklarının şahadetiyle gurur duyduklarını belirterek, şehidin mücadelesini sonuna kadar sürdüreceklerini belirtti.

  Şehit cenazesi yapılan konuşmalarına ardından toprağa verildi.